THE SHORTLIST

FOR MORE INFORMATION ON THE NOMINATIONS & VOTING PROCESS, CLICK HERE

The DIGITAL THEATRE Best Actress in a Play

  • Billie Piper - The Effect , Headlong at the National, Cottesloe
  • Hattie Morahan - A Doll’s House at the Young Vic
  • Jill Halfpenny - Abigail’s Party at the Menier Chocolate Factory & Wyndham’s
  • Julie Walters - The Last of the Haussmans at the National, Lyttelton
  • Sally Hawkins - Constellations at the Royal Court Upstairs & Duke of York’s
  • Sheridan Smith - Hedda Gabler at the Old Vic

The DIGITAL THEATRE Best Actor in a Play

  • Adrian Lester - Red Velvet at the Tricycle
  • David Haig - The Madness of George III at the Apollo
  • David Suchet - Long Day’s Journey into Night at the Apollo
  • Luke Treadaway - The Curious Incident of the Dog in the Night-time at the National, Cottesloe
  • Mark Rylance - Twelfth Night & Richard III at Shakespeare’s Globe & the Apollo
  • Rupert Everett - The Judas Kiss at Hampstead

Best Supporting Actress in a Play

  • Fenella Woolgar - Hedda Gabler at the Old Vic
  • Helen McCrory - The Last of the Haussmans at the National, Lyttelton
  • Jenny Jules - Moon on a Rainbow Shawl at the National, Cottesloe
  • Linda Bassett – In Basildon at the Royal Court Downstairs & People at the National, Lyttelton
  • Natalie Casey - Abigail’s Party at the Menier Chocolate Factory & Wyndham’s
  • Sophie Thompson – The Physicists at the Donmar Warehouse & She Stoops to Conquer at the National, Olivier

Best Supporting Actor in a Play

  • Adrian Scarborough - Hedda Gabler at the Old Vic
  • Andy Nyman - Abigail’s Party at the Menier Chocolate Factory & Wyndham’s
  • Kyle Soller - Long Day’s Journey into Night at the Apollo
  • Mark Gatiss - The Recruiting Officer at the Donmar Warehouse & 55 Days at Hampstead
  • Stephen Fry - Twelfth Night at Shakespeare’s Globe & the Apollo
  • Tim McInnerny - Scenes from an Execution at the National, Lyttelton

The STAR Best Actress in a Musical

  • Emi Wokoma - Soul Sister at Hackney Empire & the Savoy
  • Hannah Waddingham - Kiss Me, Kate at the Old Vic
  • Heather Headley - The Bodyguard at the Adelphi
  • Imelda Staunton - Sweeney Todd at the Adelphi
  • Megan McGinnis - Daddy Long Legs at the St James
  • Scarlett Strallen - Singin’ in the Rain at the Palace

The THEATRE TOKENS Best Actor in a Musical

  • Adam Cooper - Singin’ in the Rain at the Palace
  • Alex Bourne - Kiss Me, Kate at the Old Vic
  • Lloyd Owen - The Bodyguard at the Adelphi
  • Mark Umbers – Merrily We Roll Along at the Menier Chocolate Factory
  • Michael Ball – Sweeney Todd at the Adelphi
  • Tom Chambers - Top Hat at the Aldwych

Best Supporting Actress in a Musical

  • Beverly Rudd & Suzie Chard - Soho Cinders at Soho
  • Debbie Kurup - The Bodyguard at the Adelphi
  • Katherine Kingsley - Singin’ in the Rain at the Palace
  • Melanie C – Jesus Christ Superstar at the O2
  • Sian Phillips - Cabaret at the Savoy
  • Vivien Parry - Top Hat at the Aldwych

The W&P LONGREACH Best Supporting Actor in a Musical

  • Adam Garcia – Kiss Me, Kate at the Old Vic
  • Daniel Crossley - Singin’ in the Rain at the Palace
  • Jon Robyns – Spamalot at the Harold Pinter & Playhouse
  • Ricardo Afonso - Top Hat at the Aldwych
  • Sam Buttery – Taboo at the Brixton Club House
  • Tim Minchin - Jesus Christ Superstar at the O2

The JO HUTCHISON INTERNATIONAL Best Solo Performance

  • Chris Larner – An Instinct for Kindness at Trafalgar Studios 2
  • Cillian Murphy – Misterman at the National, Lyttelton
  • Idina Menzel – Idina Menzel at the Apollo
  • Mark Quartley & Paul Chequer - Private Peaceful at the Theatre Royal Haymarket
  • Roger Rees - What You Will at the Apollo
  • Simon Callow - A Christmas Carol at the Arts

The IMAIL Best Ensemble Performance

  • Chariots of Fire – at Hampstead & the Gielgud
  • Let It Be – at the Prince of Wales
  • Our Boys – at the Duchess
  • Richard III & Twelfth Night – at Shakespeare’s Globe & the Apollo
  • The Curious Incident of the Dog in the Night-time – at the National, Cottesloe
  • The Ladykillers – at the Gielgud

Best Takeover in a Role

  • Danielle Hope - Les Misérables at the Queen’s
  • Dean Chisnall – Shrek The Musical at the Theatre Royal Drury Lane
  • Gina Beck – Wicked at the Victoria Apollo
  • Oliver Tompsett – We Will Rock You at the Dominion
  • Owain Arthur - One Man, Two Guvnors at the Theatre Royal Haymarket
  • Ramin Karimloo - Les Misérables at the Queen’s

Best New Play

  • 55 Days by Howard Brenton – at Hampstead
  • Chariots of Fire by Mike Bartlett – at Hampstead & the Gielgud
  • Constellations by Nick Payne – at the Royal Court Upstairs & Duke of York’s
  • Red Velvet by Lolita Chakrabarti – at the Tricycle
  • The Curious Incident of the Dog in the Night-time by Simon Stephens – at the National, Cottesloe
  • The Effect by Lucy Prebble – Headlong at the National, Cottesloe

The TIME OUT Best New Comedy

  • All New People by Zach Braff – at the Duke of York’s
  • Birthday by Joe Penhall – at the Royal Court Downstairs
  • NSFW by Lucy Kirkwood – at the Royal Court Downstairs
  • People by Alan Bennett – at the National, Lyttelton
  • The Ladykillers by Graham Linehan – at the Gielgud
  • The Last of the Haussmans by Stephen Beresford – at the National, Lyttelton

Best New Musical

  • Daddy Long Legs by Paul Gordon & John Caird – at the St James
  • Loserville by James Bourne & Elliot Davis – at the Garrick
  • Soho Cinders by George Stiles, Anthony Drewe & Elliot Davis – at Soho
  • Sweet Smell of Success by Marvin Hamlisch & John Guare – at the Arcola
  • The Bodyguard by Alex Dinelaris – at the Adelphi
  • Top Hat by Matthew White & Howard Jacques – at the Aldwych

Best Play Revival

  • A Doll’s House – at the Young Vic
  • Abigail’s Party – at the Menier Chocolate Factory & Wyndham’s
  • Long Day’s Journey into Night – at the Apollo
  • Our Boys – at the Duchess
  • She Stoops to Conquer – at the National, Olivier
  • The Judas Kiss – at Hampstead

The RADISSON BLU EDWARDIAN Best Musical Revival

  • Jesus Christ Superstar – at the O2
  • Kiss Me, Kate – at the Old Vic
  • Merrily We Roll Along – at the Menier Chocolate Factory
  • Singin’ in the Rain – at the Palace
  • Sweeney Todd – at the Adelphi
  • Taboo – at Brixton Club House

Best Shakespearean Production

  • Julius Caesar – RSC at the Noël Coward
  • King Lear – at the Almeida
  • Much Ado About Nothing – RSC at the Noël Coward
  • Richard III – at Shakespeare’s Globe & the Apollo
  • Timon of Athens – at the National, Olivier
  • Twelfth Night – at Shakespeare’s Globe & the Apollo

The TOTALLY THEATRE PRODUCTIONS Best Director

  • Edward Hall – Chariots of Fire at Hampstead & the Gielgud
  • Gregory Doran – Julius Caesar, RSC at the Noël Coward
  • Jonathan Kent - Sweeney Todd at the Adelphi
  • Lindsay Posner – Abigail’s Party at the Menier Chocolate Factory & Wyndham’s, Noises Off at the Old Vic & Novello, Uncle Vanya at the Vaudeville
  • Marianne Elliott – The Curious Incident of the Dog in the Night-time at the National, Cottesloe
  • Thea Sharrock – The Bodyguard at the Adelphi

The FEAST Best Set Designer

  • Bunny Christie - The Curious Incident of the Dog in the Night-time at the National, Cottesloe 
  • Hildegard Bechtler - Scenes from an Execution at the National, Lyttelton
  • Michael Taylor - The Ladykillers at the Gielgud
  • Miriam Buether - Chariots of Fire at Hampstead & the Gielgud, Wild Swans at the Young Vic & The Effect at the National, Cottesloe 
  • Tim Hatley - The Bodyguard at the Adelphi
  • Tom Scutt - The Lion, the Witch & the Wardrobe at Kensington Gardens & Constellations at the Royal Court Upstairs & Duke of York’s

The WHITE LIGHT Best Lighting Designer

  • Humphrey McDermott - Let It Be at the Prince of Wales
  • Lee Curran – Constellations at the Royal Court Upstairs & Duke of York’s
  • Mark Henderson - Sweeney Todd at the Adelphi
  • Patrick Woodroffe - Jesus Christ Superstar at O2
  • Paul Anderson - The Master & Margarita, Complicite at the Barbican
  • Paule Constable - The Curious Incident of the Dog in the Night-time & This House at the National, Cottesloe 

The made Best Choreographer

  • Andrew Wright - Singin’ in the Rain at the Palace
  • Bill Deamer - Top Hat at the Aldwych
  • Karen Bruce - Midnight Tango at the Aldwych
  • Nathan M Wright - Sweet Smell of Success at the Arcola 
  • Scott Ambler - Chariots of Fire at Hampstead & the Gielgud
  • Stephen Mear - Kiss Me, Kate at the Old Vic

The AUTOGRAPH Best Original Music

  • Daddy Long Legs – Paul Gordon at the St James
  • Soho Cinders – George Stiles at Soho
  • The Last Session – Steve Schalchlin at the Tristan Bates
  • The Magistrate – Richard Sisson at the National, Olivier
  • The Recruiting Officer – Michael Bruce at the Donmar Warehouse
  • Sweet Smell of Success – Marvin Hamlisch at the Arcola

The DEWYNTERS London Newcomer of the Year

  • Alex Lawther (actor) - South Downs at the Harold Pinter
  • Joshua Miles (actor) - Bully Boy at the St James
  • Lolita Chakrabarti (playwright) - Red Velvet at the Tricycle
  • Maria Friedman (director) – Merrily We Roll Along at the Menier Chocolate Factory
  • Rob Brydon (actor) - A Chorus of Disapproval at the Harold Pinter
  • Will Young (actor) – Cabaret at the Savoy

The BOOM ENTS Best Off-West End Production

  • Desire Under the Elms – at Lyric Hammersmith
  • Mad About the Boy – at the Bush, Young Vic & Unicorn theatres
  • Shivered – at Southwark Playhouse
  • Steel Pier – at the Union
  • Taboo – at the Brixton Club House
  • Uncle Vanya – at The Print Room

The TICKETS.COM Best Regional Production

  • American Idiot – on tour
  • Company – at Sheffield Crucible
  • Gypsy – at Leicester Curve
  • Medea – Headlong at Watford Palace & on tour
  • The Resistible Rise of Arturo Ui – at Chichester Festival
  • Wonderful Town – The Lowry, Salford & on tour

The EQUITY Best West End Show

  • Les Misérables – at the Queen’s
  • Matilda the Musical – RSC at the Cambridge
  • The Lion King – at the Lyceum
  • The Phantom of the Opera – at Her Majesty’s
  • War Horse – at the New London
  • Wicked – at the Apollo Victoria

The AKA Theatre Event of the Year

  • Danny Boyle’s Olympics Opening Ceremony
  • Jesus Christ Superstar’s arena tour, following the ITV casting competition Superstar
  • Mark Rylance returning to Shakespeare’s Globe in Twelfth Night & Richard III
  • The Globe to Globe season, all 37 plays in 37 different languages, as part of the World Shakespeare Festival
  • The opening of the new state-of-the-art St James Theatre on the site of the demolished Westminster Theatre
  • The premiere of the Susan Boyle bio-musical I Dreamed a Dream